Wloczykij-Vagabond

Miejsca znane i nieznane

Mandalaj praktycznie

Znajdziesz tutaj praktyczne porady o mieście Mandalaj w Mjanmie (Birmie). Wszystko znane z autopsji.

Informacje podstawowe:

 • kraj: Mjanma (Birma);
 • region: stolica prowincji Mandalaj;
 • położenie: nad rzeką Irawadi, w centrum kraju;
 • czas: +5 h 30 min.;
 • waluta: kyat;
 • banki, bankomaty, kantory – ogólnodostępne.

Jak dojechać

Mandalaj obsługuje międzynarodowe lotnisko położone ok. 40 km od centrum. Dostępne loty krajowe (do m.in. Baganu, Rangunu, Heho – Jezioro Inla, Naypyidaw) i międzynarodowe (do Chin – m.in. Szanghaj, Pekin, Xiamien; Tajwanu – Tajpej; Singapuru; Kambodży – Phnom Penh; Tajlandii – Bangkoko – oba lotniska, Chiang Mai). Dojazd taksówką do centrum miasta to koszt ok. 10-15 tys. kyatów (ok. 10 USD). Czas przejazdu – 60 min.

Można się tutaj dostać także transportem lądowym z większości głównych miast turystycznych – zarówno autobusem jak i pociągiem (np. z Baganu i Rangunu). W obu jednak przypadkach podróż będzie bardzo długa, często mało komfortowa (szczególnie w pociągu), choć tania. Przeloty na trasach krajowych są drogie (z Baganu/Nyaung-U) bilet kosztuje od 150 zł.

Jak się poruszać

O większości zabytków napisałem w tekście „Dziwne miasto Mandalaj”. Lista najważniejszych punktów do odwiedzenia to:

 • Pałac Mandalaj – na terenie kompleksu koszar wojskowych. Wejście przez bramę wschodnią w murach, trzeba mieć dowód lub paszport. Przy wejściu obowiązuje opłata – 10 tys. kyatów. Dokument zostawia się ochronie i dostaje identyfikator, który trzeba przy sobie mieć w widocznym miejscu. Można poruszać się tylko na trasie od bramy do pałacu. Robienie zdjęć jest dozwolone tylko w pałacu. Czas zwiedzania – ok. 60-90 min.
 • Wzgórze Mandalaj – wzniesienie na północnych obrzeżach miasta. Wejście przez bramę od 10th St. Wstęp jest bezpłatny. Nie wolno chodzić w butach po całym kompleksie świątynnym. Czas zwiedzania 3-4 godziny.
 • Świątynie Kuthodaw Paya i Sanda Muni Paya – obie u podnóża wzgórza Mandalay, wstęp bezpłatny. Czas zwiedzania każdej – ok. 15-20 min. Na terenie świątyń chodzi się boso.
 • Targowisko Jadeitu (Jade Market) – południowe obrzeża miasta. Działa w godzinach 8-17. Czasem może być pobierana opłata.

Jak się poruszać

Mandalaj, a przynajmniej wszystkie zabytki w centrum, osiągalne są piechotą. Można korzystać też z bardzo tanich taksówek, trzeba pamiętać aby przed przejazdem ustalić opłatę, trzeba się targować, chociaż przeważnie taksówkarze podają bardzo uczciwe ceny. Niektóre hotele (także opisany poniżej) oferują możliwość bezpłatnego wynajęcia roweru.

Gdzie spać

Podczas swojego pobytu korzystałem z The Hotel Emperor Mandalay. To butikowy hotel, którego największymi (i jedynymi) atutami jest położenie i sympatyczna obsługa. Poza tym raczej wypada kiepsko – ani cena nie jest rewelacyjna, a już tym bardziej pokoje. Nieszczelne okna, przez które pchają się komary, niezbyt czysto i bardzo zużyte wyposażenie… Lepiej szukać czegoś innego.

Gdzie jeść

W mieście dostępnych jest wiele ciekawych barów, restauracji, knajpek i jadłodajni. Kuchnia bardzo zróżnicowana: od indyjskiej, przez birmańską, po tajską i chińską. Popularny jest tzw. street food – warto pytać w hotelu gdzie aktualnie można zjeść najlepiej. Podczas swojego pobytu korzystałem z dwóch restauracji, każdorazowo kierując się dostępnością dań dla wegetarian:

 • Indian Tadka (27th Str.) – to coś w rodzaju lokalnej sieci. Bardzo czysto, dobra obsługa, dobre jedzenie, chociaż niewielkie porcje i dość drogo.
 • Mingalabar (71st Str.) – restauracja tej marki jest także w Rangunie. Świetne jedzenie, w bardzo przystępnych cenach, z wielkimi porcjami. Zamawiając danie główne w cenie otrzymuje się także pełen zestaw starterów: zupę, kilka rodzajów innych przekąsek, a potem także deser. Ryż dostępny w dowolnej ilości. POLECAM!

Please follow and like us:

Next Post

Previous Post

1 Comment

 1. ปั๊มไลค์ 31 maja 2020

  Like!! I blog quite often and I genuinely thank you for your information. The article has truly peaked my interest.

Leave a Reply

© 2024 Wloczykij-Vagabond

Theme by Anders Norén