Wloczykij-Vagabond

Miejsca znane i nieznane

Jak dostać covidowy kod QR do Szwajcarii?

Każdy podróżny, który chce przyjechać do Szwajcarii musi spełnić określone wymagania sanitarne i zarejestrować się w specjalnym systemie. Nie ma wyjątków od tej reguły, dotyczy to tak osób pozostających dłużej na terenie tego kraju, jak również podróżujących tranzytem.

szwajcaria covid19

Wymagania wjazdowe

Wszyscy podróżni, którzy chcą wjechać do Szwajcarii muszą spełnić określone warunki. Wymagany jest jeden z trzech rodzajów dokumentów:

  1. Potwierdzenie zaszczepienia (w tym Europejski Certyfikat COVID). Można go przedstawić w formie elektronicznej (np. na telefonie) lub wydrukowanej. Certyfikat jest ważny od 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki przez rok.
  2. Potwierdzenie wyzdrowienia. Ważne jest 6 miesięcy po uzyskaniu pozytywnego testu na SARS-CoV-2.
  3. Test (dla osób niezaszczepionych, nie w pełni zaszczepionych).

Dopuszczone typy testów:

  1. RT-PCR – próbka musi być pobrana 72 godziny przed wjazdem do Szwajcarii;
  2. Antygenowy – próbka musi być pobrana 48 godzin przed wjazdem do Szwajcarii.
plf szwajcaria

Poza okazaniem wymaganych wyżej dokumentów, wszyscy podróżni z listy krajów „z pełnymi prawami przemieszczania się” muszą wypełnić specjalny formularz. Jest on dostępny tutaj. Należy go uzupełnić maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem. Brak formularza przy przekroczeniu granicy szwajcarskiej może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości 100 franków szwajcarskich. Posługiwanie się podrobionymi dokumentami (w szczególności dotyczącymi szczepień i testów) jest przestępstwem kryminalnym.

Większość informacji można sprawdzić w specjalnym serwisie Travelcheck prowadzonym przez szwajcarskie władze.

PLF krok po kroku

Uzupełnienie szwajcarskiego formularza Entry Form jest bardzo proste. Składa się zasadniczo 4 kroków, w których pytani jesteśmy o kilka podstawowych danych.

Krok pierwszy dotyczy szczegółów wjazdu. Przede wszystkim wybieramy środek transportu. Możemy wskazać samolot, autobus, statek, pociągu lub inny (np. prywatny samochód, motor). W każdym przypadku środków zbiorowych trzeba wskazać operatora, miejsce wyjazdu i przyjazdu, datę przekroczenia granicy i miejsce, które zajmujemy na pokładzie czy wagonie.

szwajcaria kod qr

Jeśli w podróż udajemy się samolotem, a w momencie wypełniania formularza nie znamy nr miejsca na pokładzie, można zaznaczyć specjalny box, ale i tak trzeba to będzie uzupełnić przez specjalny wysłany do nas link.

plf swiss

W pierwszym kroku także trzeba podać swoje dane osobowe: płeć, imię i nazwisko, datę urodzenia, nr dokumentu, z którym przekraczamy granicę, nr telefonu.

plf szwajcaria

W tym kroku wpisujemy także adres stałego zamieszkania. Wybieramy też cel podróży do Szwajcarii. Można wskazać tranzyt lub pobyt. W drugim przypadku trzeba podać adres pobytu i typ zakwaterowania.

szwajcaria covid19

Niedawno pojawiło się także dodatkowe pytanie związane z sytuacją kowidową. Wskazujemy czy posiadamy poświadczenie zaszczepienia lub wyzdrowienia. Odpowiadamy również na jak długo zatrzymujemy się w Szwajcarii. Na koniec tej strony formularza możemy także dodać do niego dzieci i młodzież, które podróżują z nami.

covid plf szwajcaria

Po kliknięciu „Next” system przekieruje do strony, w której sprawdzamy wprowadzone dane. Na tym etapie można się także cofnąć i dokonać poprawek.

verify covid swiss plf

Poprawność informacji musimy potwierdzić.

covid 19 switzerland

Etap trzeci to weryfikacja za pomocą e-maila. Należy tutaj podać swój adres poczty elektronicznej. Po jego wprowadzeniu i kliknięciu „Submit”, w ciągu minuty na wskazany adres zostanie wysłany specjalny link.

weryfikacja mail covid szwajcaria

W wysłany link trzeba w ciągu 24 godzin kliknąć. Po upływie tego czasu straci on ważność i trzeba będzie wypełnić formularz od nowa.

szwajcaria pfl mail weryfikacja

Mail wysyłany jest z oficjalnego serwisu FOPH (Federal Office of Public Health).

foph mail

Po otwarciu linku od razu wyświetla się nasz kod QR. W tym miejscu można go pobrać na urządzenie mobilne. System wysyła go także na nasz adres e-mail.

plf qr szwajcaria

W przypadku kiedy nasze dane zmieniły się, w każdej chwili można wypełnić formularz jeszcze raz.

Przeczytaj także:

Please follow and like us:

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Wloczykij-Vagabond

Theme by Anders Norén