Wloczykij-Vagabond

Miejsca znane i nieznane

Pandemiczne zasady wjazdu do Finlandii

Fiński rząd złagodził znacznie obostrzenia wjazdowe do swojego kraju. Większość wytycznych dotyczy podróży spoza strefy Schengen. Najwięcej wymaga muszą spełnić przede wszystkim osoby niezaszczepione, co wydaje się być słuszne i sprawiedliwe. Zasadniczo jednak władze zdają się na rozsądek i odpowiedzialność obywateli i podróżnych.

koronawirus
Grafika: MiroslavaChrienova, pixabay.com, CC.

Certyfikaty

Finlandia wpuszcza bez ograniczeń wszystkich podróżnych, którzy posiadają certyfikaty zaszczepienia. Oczywiście uznawane są tzw. paszporty kowidowe – także polskie, dostępne przez IKP. Ważny jest dokument, który potwierdza szczepienie minimum 7 dni, a maksimum 6 miesięcy od podania drugiej dawki. Nie ma konkretnych regulacji w kwestii dawki trzeciej.

W przypadku ozdrowieńców certyfikat ważny jest przez 6 miesięcy od otrzymania pozytywnego wyniku testu na SARS-CoV-2. Okres ważności jest wydłużony bez wskazania terminu dla osób, które przeszły zakażenie i przyjęły dawkę jednej z uznawanych szczepionek.

Finlandia dopuszcza następujące preparaty: Comirnaty (Pfizer), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (Astra Zeneca), Janssen (J&J), a także np. Sinopharm i Nuvavaxoid. Nie jest z kolei akceptowany rosyjski Sputnik V.

finlandia koronawirus

Ważne jest aby na certyfikacie był możliwy do zeskanowania kod QR. Z doświadczenia wiem, że europejskie dokumenty są sczytywane bez problemu. Gorzej jest z tymi, które wydały państwa nienależące do UE. Wystarczy jednak, aby potwierdzenie, którym się posługujemy wypisane było po angielsku i miało dane takie jak: imię, nazwisko, nr PESEL (lub dokumentu – dowodu lub paszportu), rodzaj certyfikatu (szczepienie lub przechorowanie – wraz z datami), datę i miejsce wydania, dane instytucji wydającej. W przypadku, kiedy nie będzie możliwe zeskanowanie kodu QR lub takiego nie będziemy mieli, to od przeprowadzającego weryfikację pracownika zależy co się stanie. Może on potraktować przyjezdnego jako niezaszczepionego i nakazać określone działania, może uznać dokument lub próbować sprawdzić jego wiarygodność. Posługiwanie się podróbkami jest surowo karane. Nie warto zatem ich używać.

Testy i kwarantanna

Testy i kwarantanna nie dotyczy osób zaszczepionych i ozdrowieńców, którzy spełniają wskazane wyżej wymogi. Osoby, które nie zdecydowały się na szczepienie, zobowiązane są do wykonania badania laboratoryjnego w kierunku Sars-CoV-2 na 72 godziny przed podróżą (liczy się data pobrania próbki). Honorowane są testy antygenowe (tańsze) i RT-PCR (droższe).

W przypadku, kiedy podróżny nie ma testu, musi go wykonać na granicy (o ile to możliwe – np. na lotnisku w Helsinkach) lub w ciągu 24 godzin od wjazdu. Na granicy pracownicy służ medycznych dokonują rejestracji takich przyjezdnych i mogą potem egzekwować dopełnienie obowiazków. Potem taki test trzeba powtórzyć na koszt państwa fińskiego (między 3 a 5 dniem).

Pasażerowie, którzy na granicy stawili się z testem, także podlegają obowiązkowi wykonania drugiego testu, od 3 do 5 dni od przyjazdu. Z doświadczenia wiem jednak, że obowiązku tego nieszczególnie się pilnuje. Po wylądowaniu w Turku osoba z grupy, której przewodziłem, została tylko poproszona na bok i wyjaśniono jej, że powinna wykonać takie badanie. Jednak ze względu na to, że w mieście nie wszędzie jest ono dostępne, poproszono ją o obserwację siebie. Na korzyść przemówił także fakt, że posługiwała się badaniem sprzed niespełna doby.

covid finland

Z ambasady wiem z kolei, że zasadniczo władze liczą na rozsądek obywateli. W wielu przypadkach reguły traktuje się dość łagodnie. Nie sprawdza się np. czy wykonało się drugi obowiązkowy test po przylocie, chociaż większość Finów skrupulatnie się temu poddaje. Warto to uszanować!

Rejestracja wjazdu

Rejestracja wyjazdu nie jest obowiązkowa. Warto to jednak zrobić jeśli chce się dokonać np. ponownego testu po przylocie (w przypadku osób niezaszczepionych). Dokonuje się tego przez specjalny formularz dostępny tutaj. Aplikacja wskaże np. najbliższy punkt testowania, będą w niej dostępne także wyniki naszych badań.

finentry

Tranzyt

W przypadku tranzytu drogą lotniczą obowiązują zasady kraju docelowego lub linii lotniczej. Nie trzeba spełniać żadnych wymogów, o ile nie opuszcza się strefy tranzytowej lotniska. Jeśli wybieramy przejścia lądowe lub morskie – wtedy obowiązują zasady opisane wyżej.

Maseczki, dezynfekcja rąk, ograniczenia funkcjonowania

To kolejny element, o który wielu lubi pytać. Maseczki w Finlandii są zalecane w przestrzeniach zamkniętych. Prosi się także o ich zakładanie w samolotach Finnair, na lotnisku, w pociągach czy komunikacji miejskiej. I znów – liczy się przede wszystkim na zdrowy rozsądek obywateli. A ci – jako to pragmatyczni Finowie – noszą je w 80 proc.

Przy wejściach do budynków użyteczności publicznej, hoteli, restauracji, klubów, sklepów – zawsze stoją dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Znów – nie jest to obowiązkowe – ale zalecane. I znów – mieszkańcy w znacznej mierze się do tego stosują.

helsinki airport koronawirus

Kluby, bary, jadłodajnie, muzea działają już w zasadzie w pełni, chociaż mogą zdarzyć się skrócone godziny dostępności. Nie ma także specjalnych ograniczeń dotyczących np. wydarzeń zbiorowych (są organizowane koncerty przy pełnych widowniach). Zaświadczenia kowidowe sprawdzane są tylko na granicy – potem już nikt ich nie wymaga.

Przeczytaj także:

Please follow and like us:

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Wloczykij-Vagabond

Theme by Anders Norén