Wloczykij-Vagabond

Miejsca znane i nieznane

Akaka Falls State Park – praktyczne wskazówki

Akaka Falls State Park to bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji Big Hawai’i. Aby tam dojechać trzeba mieć samochód, bo nie dociera tutaj komunikacja publiczna. Warto to zrobić po drodze do innych atrakcji. W tym wpisie zebrałem wszystkie najważniejsze informacje dotyczące dojazdu, pobytu i cen za bilety wstępu do parku.

wodospad akaka hawai'i

Dojazd

Dojazd jest bardzo prosty. Z miasta Hilo trzeba kierować się drogą nr 19 (Hawai’i Belt Hwy) na północ i w miejscowości Honomu skręcić w lewo w drogę 220. Dalej jechać nią do końca ok. 6 km (3,6 mili). Cały przejazd zajmuje ok. 30 min.

akaka state park

Bilety wstępu

Bilet dla nie-rezydentów kosztuje 5 dolarów. Wstęp bezpłatny jest możliwy dla dzieci poniżej 3 lat oraz osób z dowodem hawajskim. Dodatkowo trzeba zapłacić za parking – 10 USD. Niektórzy zostawiają samochód przed bramą (jest kilka miejsc) lub w okolicy Mana’s Aloha Fruit Stand, skąd trzeba iść ok. 15 min.

Płatności dokonuje się na miejscu, w specjalnych automatach. Pomagają strażnicy. Płatność wyłącznie kartą.

akaka bilet

Nie obowiązuje America the Beautiful Pass.

Aktualne ceny i informacje dostępne są tutaj.

Infrastruktura na miejscu

Park ma niewielki odgrodzony parking, nieopodal którego dostępne są też toalety. Poza tym nie ma tutaj zbyt rozbudowanej infrastruktury. Wjazd za bramę możliwy jest od godz. 8 do 17 każdego dnia. Nie ma możliwości pozostania dłużej.

akaka state park

Szlaki

W parku jest dostępny tylko jeden szlak. Jest on okrężny, jednokierunkowy i ma ok. 800 m długości (0,5 mili). Znaki bez problemu prowadzą zwiedzających wskazując także kierunki zwiedzania. Ścieżkę w całości wybetonowano, odgrodzono barierkami, podejścia wyposażono w schodki. Przygotowano kilka punktów widokowych i jedną wiatę (na wysokości głównego wodospadu Akaka).

akaka trail

Szlak jest niedostępny dla osób na wózkach, ale osoby z niewielkimi ograniczeniami w poruszaniu się powinny dać sobie radę. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie fizyczne, ścieżka jest prosta. Przejście z licznymi przystankami zajmie do 45 min.

szlak w parku akaka falls

Co wziąć ze sobą

Kilka wskazówek w co warto się wyposażyć:

  • nakrycie głowy;
  • nie są wymagane specjalne buty, ale dobrze żeby miały antypoślizgową podeszwę, bo bywa ślisko; lepiej nie iść w klapkach, ale zwykłe tenisówki powinny się sprawdzić;
  • woda – warto wziąć ze sobą małą butelkę lub bidon;
  • krem z filtrem – na Hawajach zabronione jest używanie kosmetyków zawierających substancje takie jak oksybenzon, oktinoksat, enzacamene lub butyloparaben. Substancje te bardzo negatywnie wpływają na morską faunę i florę. Na swoją podróż kupiłem preparat marki Eco Cosmetics. Jest on nieco droższy niż tradycyjne. Sprawdzał się dobrze, chociaż jest nieco bardziej tłusty niż „tradycyjne”, pozostawia lekkie białe ślady na skórze i dość ciężko się rozsmarowuje.
akaka falls state park

Przeczytaj także:

Please follow and like us:

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Wloczykij-Vagabond

Theme by Anders Norén