Wyjazd do Czech w pandemii jest możliwy i bardzo łatwy. Na miejscu działa w zasadzie wszystko bez problemu, choć trzeba liczyć się drobnymi uciążliwościami. Warto także pamiętać, jakie spełnić warunki aby swobodnie wjechać i cieszyć się city-breakiem chociażby w Pradze (albo każdym innym mieście).
Wjazd
Na ten moment z Polski nie ma szczególnych ograniczeń dotyczących wjazdu do Czech. Trzeba jednak śledzić rządowe strony dotyczące kwalifikacji poszczególnych krajów pod względem ryzyka. Mapy dostępne są pod tym linkiem. Co ważne, strona jest dostępna po angielsku. Niestety, zasady są dość zawiłe i zależnie od strefy różnią się wymagania. Aby jednak najprościej na ten moment (koniec sierpnia 2021) uniknąć kwarantanny i dodatkowych obostrzeń należy spełnić jeden z dwóch warunków:
- Być zaszczepionym (posiadać na to stosowny certyfikat);
- Być ozdrowieńcem (posiadać na to stosowny certyfikat).
W przypadku wjazdu z krajów niskiego i średniego ryzyka, można ewentualnie wykonać przed przyjazdem do Czech jeden z następujących rodzajów testu:
- PCR – próbka musi być pobrana do 72 godzin przed przyjazdem;
- antygenowy – próbka musi być pobrana do 48 godzin przed przyjazdem.
Sprawa komplikuje się w przypadku przyjazdu z krajów wysokiego, bardzo wysokiego lub ekstremalnie wysokiego poziomu ryzyka (tak, tak – system ten jest bardzo rozbudowany). Dochodzą wtedy obowiązki testowania (czasem kilkukrotnego) po przyjeździe, a także – w niektórych przypadkach – kwarantanna.
Zasadniczo po przylocie kontrola testów prowadzona była wyrywkowo. Przyleciałem ze Szwajcarii. Po opuszczeniu samolotu przechodziłem przez posterunki policji. Część pasażerów (dosłownie kilkoro) poproszono o dokumenty. Mnie o nic nie zapytano.
UWAGA! Dokumenty – jak paszport szczepionkowy, wynik testu czy certyfikat ozdrowieńca – są ZAWSZE weryfikowane podczas meldunku w hotelu. Bez tego nie będzie szansy dostać pokoju.
Passanger Locator Form
Karta lokalizacji pasażera jest obowiązkowym dokumentem, który trzeba wypełnić przed przyjazdem do Czech. Robi się to on-line (kliknij tutaj). Dotyczy to wszystkich podróżujących. Nie ma konkretnego przedziału czasowego, w którym trzeba się zarejestrować. Sugeruję zrobić to jednak do 24 godzin przed planowanym przyjazdem. Proces jest szybki i bezproblemowy. Na podanego maila otrzymuje się PDF z kodem QR. Można go pobrać na swoje urządzenie mobilne lub wydrukować. Co ciekawe, podczas mojego całego pobytu – nigdzie tego nie sprawdzano. Niemniej, kontrole – jak pisałem wcześniej – są wyrywkowe i nie warto ryzykować grzywny przez niewypełnienie kilku rubryczek.
Maseczki
Maseczki są absolutnie i bardzo konsekwentnie wymagane w zamkniętych przestrzeniach użyteczności publicznej. Podczas zwiedzania Hradczan obsługa upomina każdego, kto wchodzi do katedry Św. Wita czy Zamku, aby zasłaniał usta i nos. Nie jest wtedy wymagany konkretny model osłony, ale zalecane są przynajmniej maseczki chirurgiczne. Nikt nie protestuje i przeważnie prośby personelu dotyczą turystów zagranicznych. Czesi są bardzo zdyscyplinowani i raczej nie trzeba im o tym przypominać. Używanie przez nich maseczek jest zupełnie powszechne w usługach i obsłudze. Niestety z własnych obserwacji zauważyłem, że jako turyści jesteśmy mało odpowiedzialni. W większości to niestety Polacy niechętnie zakładają maski i przeważnie często nas się upomina. Nie warto chyba tak psuć sobie opinii…
W transporcie publicznym bez wyjątku WSZYSCY noszą maseczki. Dodatkowo powszechne są w użytku te „lepsze”, a więc typu FFP2 lub KN95. Co ciekawe, na lotnisku obsługa rozdawała je pasażerom, którzy używali tylko maseczek chirurgicznych. Są wtedy całkowicie za darmo.
Inne obostrzenia
Oczywiście obowiązują limity gości w danych miejscach czy klientów w sklepach. Przeważnie jednak nikt sobie z tego nic nie robi. W przypadku dużych obiektów trudne jest to bowiem do upilnowania. Zwraca się także uwagę na zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego.
W wielu miejscach przy wejściu ustawione są także stoiska do dezynfekcji rąk. Przeważnie są automatyczne lub bezdotykowe, rzadziej trzeba skorzystać z butelki ze zraszaczem.
Wstęp do niektórych atrakcji lub hotelowych udogodnień może wymagać wcześniejszej rezerwacji. Trzeba się także liczyć z koniecznością okazania wyniku negatywnego testu, dowodu przechorowania lub zaszczepienia. Tak było np. w hotelu Corinthia, w którym się zatrzymałem. W tamtejszym centrum spa wymagane było wcześniejsze umówienie się, a wszyscy goście musieli wylegitymować się jednym z wcześniej przytoczonych dokumentów.
Przeczytaj także: