Wloczykij-Vagabond

Miejsca znane i nieznane

Test na COVID-19 przed wyjazdem. Jak, gdzie, za ile i kiedy wynik?

Aby wjechać do większości państw trzeba obecnie wykonać test na COVID-19. Czas, kiedy badanie powinno być wykonanie waha się od 96 do 48 godzin. Przeważnie jest to jednak 72 godziny. Przed moją lutową podróżą na Wyspy Kanaryjskie przeprowadziłem research oferty laboratoriów. Wyniki tych poszukiwań – w tekście poniżej.

Mój wybór – Synevo

Wybór padł na Synevo, ponieważ jako jedno z niewielu laboratoriów w Polsce oferuje wynik badania na cito, tzn. jeśli wymaz zostanie pobrany do godz. 13 w dzień powszedni, to rezultat będzie dostępny tego samego dnia w ok. 8 godzin. Niestety wadą jest dostępność tej usługi tylko w Warszawie (punkt pobrań przy ul. Dzikiej 4). Cena to 630 zł, co jest konkurencyjne w stosunku do innych miejsc. Wynik testu – po polsku i angielsku (w cenie) – można odebrać przez internet. Ja czekałem trochę ponad 6 godzin. Oczywiście na pobranie trzeba się umówić telefonicznie. Warto to zrobić z wyprzedzeniem. Zrobiłem to tydzień przed badaniem i miałem całą masą godzin do wyboru.

Print-screen sytnevo.pl

Medicover, czyli to co rozważałem

Medicover ma wiele laboratoriów w całej Polsce. Plusem jest to, że przez ich stronę można zarezerwować wizytę w konkretnym punkcie wymazowym, a dostępność miejsc jest wyświetlana na każdy dzień. To znacznie ułatwia sprawę. Dotyczy to tak testów PCR (ok. 400 zł) jak i szybkich antygenowych (150 zł). W przypadku tych pierwszych wynik z reguły dostępny jest przeważnie w 24 godziny, antygenowe – w ciągu 30 min. Wynik wydawany jest po polsku i angielsku. Niestety w weekendy pobrania wykonywane są tylko w Warszawie.

Print-screen medistore.com.pl

Invicta – nawet 48 godzin na zaświadczenie

Invicta bardzo mnie rozczarowała. Zasadniczo sam koszt badania PCR jest bardzo konkurencyjny (330 zł). Pobrania wykonywane są także w weekendy w większości miast wojewódzkich. Trzeba się oczywiście zapisywać (przez sprawnie działającą infolinię). Ale schody zaczynają się dalej. Wynik po polsku dostępny jest bardzo szybko (czasem w mniej niż 24 godziny). Ale wydawany jest tylko po polsku. Jeśli chce się mieć rezultat badania po angielsku trzeba do tego dopłacić (20 zł). Otrzymuje się zaświadczenie lekarskie (które nie jest wymagane w przypadku przekraczania granicy, więc nie dajcie się na to naciągnąć), które wydawane jest w ciągu 24 godzin od uzyskania wyniku, czyli de facto może to potrwać nawet 48 godzin! W infolinii nie byli mnie w stanie zapewnić, że będzie ono wcześniej. W takiej sytuacji robienie takiego badania przed podróżą może być bezcelowe, bo przeważnie zaświadczenie ważne jest 48-72 godziny od pobrania lub ujawnienia wyniku. Może być jednak konkurencyjne dla podróżujących np. do Kenii, gdzie wynik nie może być starszy niż 96 godzin.

Print screen testujemy.pl

ZdroweGeny.pl – nigdy się nie dodzwoniłem

ZdroweGeny bardzo ciekawie reklamują się w internecie i być może łatwo się na nich natkniecie. Oferują badania na cito (w Warszawie i Łodzi). Są jednak dużo droższe niż Synevo (wynik w 3-7 godzin między 700 a 900 zł). Plusem jest to, że mają wiele punktów pobrań działających w weekendy. Często nawet w niewielkich miejscowościach. Polityka umawiania się na badanie jest jednak dość dziwna: po zakupie produktu trzeba zadzwonić pod nr podany w mailu i zaklepać sobie godzinę. Co jednak, jeśli w dniu, w których chcemy wykonać badanie nie będzie wolnych miejsc? Trochę to przypomina zatem zakup kota w worku.

Print-screen zdrowegeny.pl

Nie jest także jasne w jakim języku wydawany jest wynik. Zasadniczo w ofercie jest kilkanaście różnych usług: badanie PCR i badanie PCR z zaświadczeniem lekarskim w kilku językach (z rozgraniczeniem na różne kraje w tym np. do Hiszpanii, na Wyspy Kanaryjskie czy do Niemiec). Jednak zaświadczenia lekarskie w żadnym z tych krajów NIE SĄ POTRZEBNE (o Wyspach Kanaryjskich pisałem w osobnym tekście). A cena jest średnio konkurencyjna (500-700 zł).

Standardowy czas uzyskania wyniku do 24 godziny robocze. Czasem – 36 godzin roboczych. I tutaj mnożą się pytania. Bo jeśli wynik jest wydawany po polsku i angielsku to nie ma co dopłacać za zaświadczenie lekarskie. Nie wiadomo też co oznacza owo „24 godziny robocze”. Bo biorąc pod uwagę, że dzień roboczy ma 8 godzin, to wynik może być dostępny dopiero po… 3 dniach od pobrania! Próbowałem znaleźć odpowiedzi na te pytania – ale nie udało mi się nigdy dodzwonić. Po telefonie na infolinię po półtorej minuty rozmowy z automatem byłem rozłączany. Zalecam zatem szukanie w innych laboratoriów.

Fot. – printscreeny, foto okładki – MiroslavaChrienova

Please follow and like us:

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Wloczykij-Vagabond

Theme by Anders Norén