Wloczykij-Vagabond

Miejsca znane i nieznane

Zapora Hoovera: co i jak zwiedzać?

Zapora Hoovera to niewątpliwie jedna z największych atrakcji na trasie z Arizony do Las Vegas. Jadąc autostradą międzystanową I-11 (jako przedłużenie korytarza drogi US93) warto zaplanować tutaj dłuższy lub krótszy postój. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą ułatwić nam poznanie tego ciekawego miejsca. Spacer po Tamie i obejrzenie „z zewnątrz” jest darmowe i łatwe. Aby wejść do wnętrza – trzeba wykupić zorganizowaną wycieczkę.

zapora hoovera zwiedzanie

Ważniejsze punkty na Zaporze

Po zjeździe z autostrady I-11 (połączenie z drogą US93) najpierw dojeżdża się do małej odnogi, którą można wjechać do punktu widokowego na Jezioro Mead. Doskonale widać stąd jak bardzo obniżył się jego poziom.

Jezioro Mead

Podczas swojej wizyty zdecydowałem się odwiedzić to miejsce przy wyjeździe z Zapory. Akurat zbierało się na burzę i widać było tworzący się lej kondensacyjny.

Hoover Dam

Aby dostać się na Tamę trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Podjeżdża się autem do pracownika, który zadaje pytania odnośnie celu wizyty i tego, czy przewozi się broń lub materiały wybuchowe. Oczywiście taka osoba uznaniowo może skierować na dokładniejszą kontrolę.

Następnie podjeżdża się na ścieżkę prowadzącą do O’Callaghan-Tillman Memorial Bridge. Znajduje się tutaj parking z toaletami.

O'Callaghan - Tillman Memorial Bridge

Następnie zjeżdża się już w kierunku Zapory. Po stronie Nevady jest Hoover Dam Visitor Center. Jest także duży płatny parking kilkupoziomowy, kawiarnia z restauracją i sklepikiem z pamiątkami.

Po stronie Arizony widoki na Tamę są – moim zdaniem – najpiękniejsze. Fantastycznie miejsce wygląda zwłaszcza o zachodzie słońca. Jest tutaj jest kilka parkingów. Jeden z nich (najbliżej skraju tamy) jest płatny, pozostałe – bezpłatne. Można jechać w górę (na krańcu wschodnim można podziwiać także heliport).

Zapora Hoovera zwiedzanie

Inne punkty widokowe poza Tamą

W drodze do Zapory Hoovera (jeszcze na odcinku drogi US93, 22 km przed zjazdem) znajduje się bardzo przyjemny punkt widokowy na okolicę, drogę oraz wijącą się w oddali rzekę Kolorado. Po stronie jezdni I-11 infrastruktura jest dość uboga – parking szutrowy. Można jednak pochodzić po okolicznych górkach.

Po drugiej stronie autostrady (kierunek Kingman) – parking ma lepszą infrastrukturę.

US-93 Road

Inne informacje:

Hoover Dam – dojazd, ceny, godziny otwarcia:

  • dojazd drogą I-11/US93;
  • parkingi: zależenie od położenia – są zarówno płatne jak i bezpłatne;
  • na miejscu: wyznaczone ścieżki, po samej Zaporze – chodzi się chodnikami, ruch jest spowolniony, piesi mają pierwszeństwo (podkreślają to znaki);
  • przy parkingach na Zaporze dostępne są toalety;
  • godziny otwarcia: wjazd na Zaporę możliwy jest od godz. 5 do 21:00 (wg czasu stanu Nevada), Biuro Przepustek (Visitor Center) otwarte jest od 9 do 17 (ostatnie wejście 16:15), restauracja/kawiarnia otwarta w godz. 9-16;
  • wstęp: wjazd i zwiedzanie „z zewnątrz” jest bezpłatne i nie wymaga rezerwacji; w przypadku chęci oglądania wnętrz – obowiązuje opłata (10-30 USD) i wcześniejsza rezerwacja (można jej dokonać tutaj); UWAGA: przy wejściu do środka obowiązują dodatkowe, bardzo restrykcyjne protokoły bezpieczeństwa;
  • wszystkich przy wjeździe, obowiązuje kontrola bezpieczeństwa – nie wolno posiadać przy sobie broni i materiałów wybuchowych; pracownicy kontroli przeprowadzają kontrole szczegółowe wyrywkowo lub w przypadku uzasadnionego podejrzenia.
Zapora Hoovera

Przeczytaj także:

Please follow and like us:

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Wloczykij-Vagabond

Theme by Anders Norén