Wloczykij-Vagabond

Miejsca znane i nieznane

NZeTA: czyli jak zarejestrować wjazd do Nowej Zelandii

Aby wjechać do Nowej Zelandii w przypadku obywateli polskich wiza nie jest potrzebna. Trzeba jednak zarejestrować się w specjalnym systemie i uzyskać autoryzację wjazdu (coś podobnego do amerykańskiego ESTA). Koszty to 17 lub 23 NZD (ok. 41 lub 55 PLN*). Obowiązuje także podatek turystyczny, który od 1 października 2024 wyniesie 100 NZD (238 PLN). Sprawdź jak przejść przez proces uzyskania poświadczenia.

nowa zelandia kiwi znak drogowy

Kogo obowiązuje NZeTA

1 października 2019 r. Nowa Zelandia wprowadziła autoryzację przyjazdu dla wszystkich podróżnych przybywających z krajów zwolnionych z obowiązku wizowego, jeśli ich celem jest turystyka lub odwiedziny. Także Polacy są w tej grupie. Wcześniej można było pojechać do Kraju Długiej Białej Chmury bez dodatkowej rejestracji na 90 dni. Warto zatem wcześniej sprawdzić, czy z jakiegoś powodu nie obejmuje nas obowiązek wizowy (bo np. jest ona wymagana w przypadku przyjazdu w celach medycznych).

Autoryzacja NZeTA jest odpłatna. Przy okazji pobierany jest podatek turystyczny. Ważność rejestracji wynosi 2 lata od momentu wydania (lub 5 lat dla członków załóg pokładowych) i upoważnia do wielokrotnego przekraczania granicy. Zgodnie z deklaracjami na stronie od momentu złożenia wniosku jego rozpatrzenie wynosi do 72 godzin. W rzeczywistości czas oczekiwania jest bardzo krótki. Moją aplikację zaakceptowano w zaledwie 2 minuty.

Wszystkie ważne informacje można znaleźć na dedykowanej stronie internetowej (tylko w języku angielskim).

new zealand immigration

Co przygotować?

Aby sprawnie przejść proces autoryzacji należy przygotować:

  • ważny paszport;
  • zdjęcie biometryczne (takie jak do paszportu) w wersji cyfrowej (format .jpg, mniejszy niż 10 MB);
  • ważny adres e-mail;
  • kartę kredytową lub debetową.

NZeTA krok po kroku

Aby uzyskać autoryzację NZeTA należy przejść na stronę Immigration New Zealand. Tam klikamy albo w kwadrat New Zealand Visas albo zjeżdżamy nieco w dół i klikamy w linijkę New Zealand Travel Authority.

nzeta website

Po przekierowaniu na stronę wyświetlą nam się podstawowej informacje o autoryzacji NZeTA. Tutaj też jest przycisk do aplikacji. Należy w niego kliknąć.

Dużo prościej jest jednak wprost przejść na dedykowaną stronę. Od razu wyświetlane są wymagania dotyczące aplikacji oraz inne drogi jej uzyskania – m.in. aplikacja na urządzenia mobile. Co ciekawe, koszt procesu poświadczenia wjazdu przez aplikację jest nieco tańszy (17 NZD), a proces wypełniania trwa według deklaracji zaledwie 5 min. Ja wybrałem drogę on-line (23 NZD), dlatego na niej się skupię.

nzeta informations

Po kliknięciu w adres podany powyżej i zapoznaniu się informacjami, od razu zjeżdżamy na dół strony i zaczynamy wypełniać w stopce podstawowe dany. Na początek wybieramy narodowość jaka wpisana jest w paszporcie. Po wybraniu wyświetlą się kolejne pola, w które wpisujemy nr dokumentu i jego datę ważności.

passport new zealand

Następnie wpisujemy imię (imiona) i nazwisko (wszystko zgodnie z danymi paszportowymi), datę, miejsce i kraj urodzenia. Możemy także podać nr PESEL (nie jest to jednak obligatoryjne). Koniecznie trzeba jednak wypełnić pole z adresem e-mail – na niego dostarczymy poświadczenie złożenia aplikacji oraz – potem – jej potwierdzenie lub odmowę.

dane

W następnym kroku należy podać cel podróży: czy jest to tranzyt czy pobyt.

cel pobytu

Dalej podajemy informacje o wcześniejszych wizytach w Nowej Zelandii i (lub) historii deportacji oraz odmów wjazdu (także do innych krajów).

pytania

Musimy potem wgrać odpowiednie zdjęcie. System automatycznie sprawdza poprawność fotografii, wcześniej jednak pokazuje jak powinna ona wyglądać.

photo nzeta

Następny krok to sprawdzanie danych. Można jeszcze raz przejrzeć całą aplikację – warto to zrobić dokładnie aby uniknąć błędów, które mogą doprowadzić do odrzucenia naszego wniosku bez zwrotu poniesionych opłat.

data checking

Warto też pamiętać o tym, że deklaruje się zgodność wprowadzonych danych (pod sankcją konsekwencji karnych i groźby deportacji z zakazem wjazdu) i wyraża zgodę na ich przetwarzanie.

zgody

W ostatnim kroku przechodzimy do procesu płatności. Automatycznie zostanie dodany do naszego rachunku podatek IVL. Płatności dokonać możemy jedynie przy pomocy kart debetowych lub kredytowych (MasterCard lub VISA).

płatność

Po przeprocedowaniu płatności wyświetla się komunikat o złożeniu wniosku z jego numerem i podziękowaniem. Potwierdzenie zostaje automatycznie wysłane na podany podczas rejestracji e-mail. Na ten sam adres przychodzi także potem potwierdzenie otrzymania (lub nie) akredytacji. Warto pamiętać, że jeśli odpowiedź jest odmowna wciąż można ubiegać się o wizę.

finalizacja procesu

Czy potrzeba coś jeszcze?

Podróżnych przyjeżdżających do Nowej Zelandii obowiązuje jeszcze New Zealand Traveller Declaration. Należy ją wypełnić nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem. Dokonuje się tego na specjalnie dedykowanej stronie. Wersja cyfrowa zastąpiła wypełniany dawniej na granicy formularz papierowy. Trzeba pamiętać, że wjazd do tego kraju wiąże się także z drobiazgową biokontrolą, podczas której deklaruje się m.in. wwożone jedzenie oraz np. sprzęt do trekkingu. Wszystkie bagaże są prześwietlane, a wykrycie niezgłoszonych dóbr objętych restrykcjami grozi konsekwencjami finansowymi oraz karnymi (w tym deportacją z zakazem wjazdu).

deklaracja celna nowa zelandia

* kurs na pierwszą połowę września 2024 r.

Przeczytaj także:

Please follow and like us:

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2024 Wloczykij-Vagabond

Theme by Anders Norén